Krasnoludowie przebudzili się dopiero po elfach i zostali stworzeni przez Aulëgo za Dni Ciemności. Valar w smutku i tęsknocie za pojawieniem się pierwszych Dzieci Ilúvatara, stworzył w tajemnicy siedmiu krasnoludów w ciemnościach Śródziemiana i dał im cechy niezbędne do przetrwania w świecie zdominowanym przez Melkora, a mianowicie: siłę, wytrwałość, nieustępliwość oraz umiłowanie do rzemiosła i bogactw materialnych. Stworzył dla nich również język - Khuzdûl. Ilúvatar jednak postanowił, że krasnoludowie zbudzą się po Pierworodnych. Ułożył zatem Siedmiu Ojców Krasnoludzkiego Plemienia do snu pod ziemią, aby wyczekiwali godziny ich obudzenia.
Pierwszym z Ojców, który się przebudził był Durin - założyciel plemienia Długobrodych. Plemię to wybrało sobie na siedzibę pieczary na wschodnich zboczach Gór Mglistych. Z czasem powstała tam ich siedziba - Khazad-dûm i kopalnie, gdzie wydobywano mithril. Wraz z początkiem Drugiej Ery "Khazad-dûm rozkwitł i wzbogacił się, przybyło nie tylko ludu, lecz rozwinęła się też wiedza i rozmaite rzemiosła (...) Długo przechowały się tam nienaruszone bogactwa..."
Podczas wojen z Sauronem krasnoludy postanowiły zamknąć bramy Khazad-dûmu i odgrodziły się od świata. A gdy kopalnie opanowały złe moce, zaczęto je nazywać Morią, czyli "Czarną Otchłanią". W Trzeciej Erze podczas pracy w sztolni, krasnoludy przebudziły przez przypadek Balroga - ognistego Majara, który służył Sauronowi. Potwór zabił władcę krasnoludów i zmusił pozostałych do opuszczenia Morii.
Wygnańcy długo tułali się po świecie, aż wreszcie założyli królestwo pod Samotną Górą i powierzyli władzę Thrórowi - spadkobiercy zabitego króla. Pod Samotną Górą "plemię Durina (...) żyło dostatnio, ucztując i śpiewając w podziemnych pałacach". Działo się tak do czasu, gdy smok Smaug zaatakował królestwo i przepędził z niego krasnoludów. Thrór wraz z synem, Thráinem II, ratował się ucieczką. Skutkiem tego było błąkanie się z daleka od ojczyzny. Jednak syn Thráina, Thorin Dębowa Tarcz (którego znamy z "Hobbita") postanowił odzyskać panowanie nad Samotną Górą i odebrać zagrabione skarby. Jego wyprawa opisana jest w książce, pt.: "Hobbit, czyli tam i z powrotem".
Dwaj kolejni z Ojców przebudzili się w paśmie gór Ered Luin. Stali na czele plemion Szerokoramiennych i Ognistobrodych, które założyły dwie wielkie krasnoludzkie twierdze: Belegost oraz Nogrod. Pozostali czterej obudzili się daleko na wschodzie Śródziemia. Osobno obudzili się Ojcowie Żelaznorękich i Sztywnobrodych oraz Ojcowie Czarnowłosych i Kamiennostopych. Te plemiona przetrwały Wojnę Gniewu, gdyż w Drugiej Erze Sauron podarował krasnoludom siedem Pierścieni Władzy – po jednym dla każdego z plemion.
Oprócz tych siedmiu plemion istniało jeszcze plemię krasnoludów wygnańców, nazywanych przez elfów Krasnoludami Poślednimi. Byli to skarlali krasnoludowie, żyjący w lasach nad Narogiem w Beleriandzie. Wygnani ze swych siedzib, byli pierwszymi krasnoludami, jacy dotarli do Beleriandu, gdzie nieświadomie wybijali ich Sindarowie. Krasnoludowie Pośledni wydrążyli siedziby pod Amon Rûdh i Nulukkizdin, jednak wymarli jeszcze przed powrotem Eldarów do Śródziemia. W piątym stuleciu Pierwszej Ery jedynymi żyjącymi Krasnoludami Poślednimi byli Mîm i jego synowie Ibun i Khîm.
Krasnoludowie byli niscy, krępi i bujnie owłosieni. Byli wyśmienitymi kowalami. Wzrostem przewyższali nieco hobbitów. Lepiej znosili trudy wędrówki oraz żar kowalskich palenisk. Nosili długie brody, a długością życia przewyższali ludzi (żyli nawet 250 lat). Jak wiemy z "Hobbita", krasnoludowie okrywali się płaszczami z kapturem w rozmaitych kolorach.
Filmowy Gimli
Filmowi krasnoludowie
A teraz kilka zdjęć krasnoludów z... "Hobbita", który ma wejść do kin w grudniu tego roku. Co prawda miałam wykorzystać te zdjęcia kiedy indziej, ale niech już będzie...
Drużyna Thorina w całej okazałości
Thorin Dębowa Tarcza
Krasnoludowie w "Hobbicie" z roku... 1977
...oraz nowość...
Szkic Gimlego wykonany przeze mnie... Mam nadzieję, że się podoba. :)
Fajnie dowiedzieć się czegoś ciekawego ;)
OdpowiedzUsuńA ten szkic, znasz moje zdanie - SUPER ;D